Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Coniochaeta scatigena (Berk. & Broome) Cain

červovka

zařazení: Coniochaetaceae - Coniochaetales - Sordariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Sordaria scatigena (Berk. & Broome) Cooke, Sordaria platyspora W. Phillips & Plowr., Sphaeria scatigena Berk. & Broome, Hypocopra scatigena (Berk. & Broome) Sacc, Hypocopra platyspora (W. Phillips & Plowr.) Sacc.

Drobný koprofilní pyrenomycet hruškovitého až subglobózního tvaru o velikosti maximálně 0,3 mm. Z papilátního krčku vyrůstají až 0,1 mm dlouhé tmavě hnědé tlustostěnné sety, typický rys i pro další zástupce tohoto rodu. Dalším charakteristickým rysem rodu jsou diskovité výtrusy s klíční štěrbinou. Coniochaeta scatigena je jedním z koprofilních zástupců a roste na trusu zvířat.

Coniochaeta scatigena

Coniochaeta scatigena, 23.02.2018, Dolnomoravský úval. Otevřená písčina, trus divokého zajíce. Na trusu nalezeno několik desítek peritécií. Peritecium vlevo bylo zajímavé tím, že vřecka byla čtyřvýtrusá, zatímco další mikroskopovaná (cca 15) byla klasicky osmivýtrusá. I když existuje i čtyřvýtrusý druh rodu Coniochaeta a to Coniochaeta tetraspora (terestrický, vzácněji koprofilní), mikroznaky včetně velikosti výtrusů mikroskopované čtyřvýtrusé plodnice, se zcela shodovaly s mikroznaky okolních osmivýtrusých peritécií. Zjevně šlo jen o růstovou anomálii. Zvětšení 40× (snímek vlevo) a 20× (snímek vpravo); délka úsečky v obou případech 500 µm.

Coniochaeta scatigena

Coniochaeta scatigena, 01.02.2018, Dolnomoravský úval. Otevřená písčina, trus divokého zajíce. Zvětšení 40×, délka úsečky 250 µm.

Coniochaeta scatigena

Coniochaeta scatigena, 01.02.2018, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše. Původně z větší části zanořená plodnice byla částečně povytažena ze substrátu. Zvětšení 100×, délka úsečky 200 µm.

Poslední změna: 20.03.18
© Mykologie | Roman Maňák