Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Cortinarius aureifolius Peck

pavučinec

zařazení: Cortinariaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Dermocybe aureifolia (Peck) M.M. Moser, Inocybe angustispora Bessette & Fatto, Inocybe taedophila Murrill

Pavučinec ze sekce Dermocybe je mezi dalšími pavučinci této sekce význačný svými hladkými (v optickém mikroskopu) protáhlými výtrusy, které připomínají výtrusy některých vláknic a i z tohoto důvodu byl dříve mezi vláknice řazen. Matheny et al. (2003) jej na základě DNA analýzy synonymizuje s vláknicemi Inocybe angustispora Bessette & Fatto a Inocybe taedophila Murrill.

Jde o druh s konvexním až plochým kloboukem o velikosti do cca 5 cm, který je hnědý až tmavě hnědý, někdy s oranžovými až žlutými tóny a v mládí se žlutooranžovými až okrověoranžovými lupeny. Na třeni bývají poměrně hrubé hnědé zbytky vela. Typickým místem jeho růstu jsou otevřené písčité lesy s borovicí a uvádí se jako dosti vzácný. Dle mých nálezů je v Dolnomoravském úvalu s mnoha otevřenými písčinami a solitérními borovicemi poněkud častější a jde zde o roztroušeně se vyskytující druh.

Cortinarius aureifolius

Cortinarius aureifolius, 28.09.2017, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina svazu Corynephorion canescentis, roztroušeně na místech prakticky bez vegetace nebo jen s porosty mechů.

Cortinarius aureifolius

Cortinarius aureifolius, 30.10.2016, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina svazu Corynephorion canescentis, sub Pinus sylvestris.

Cortinarius aureifolius

Cortinarius aureifolius, 25.10.2015, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina, poblíž nálezu solitérní borovice (Pinus sylvestris).

Cortinarius aureifolius

Cortinarius aureifolius, 25.10.2015, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina, poblíž nálezu solitérní borovice (Pinus sylvestris).

Cortinarius aureifolius

Cortinarius aureifolius, výtrusy exikátu z 25.10.2015. Zvětšení 400x, nebarveno.


Literatura

  • Matheny, P. Brandon & Joseph F. Ammirati (2003): Inocybe angustispora, I. taedophila, and Cortinarius aureifolius: an unusual inocyboid Cortinarius. Mycotaxon 88: 401 - 407

Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Cortinariaceae)

Poslední změna: 02.10.17
© Mykologie | Roman Maňák