Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Ganoderma pfeifferi Bres.

Lesklokorka Pfeifferova


zařazení: Ganodermataceae - Polyporales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Fomes pfeifferi (Bres.) Sacc.

Dost vzácná lesklokorka rostoucí paraziticky na bucích, známá je však i z jiných druhů dřevin. U nás uvádí Kotlaba (1984b) Acer sp., Acer saccharinum a Aesculus hippocastanum, Ryvarden (2014) pak ještě Fraxinus, Prunus a Ulmus. Dost podobným druhem je podstatně častější Ganoderma resinaceum, která se liší světlou dužninou (G. pfeifferi má dužninu tmavou, viz. snímek níže), preferencí jiných druhů dřevin a mírně protáhlejšími výtrusy. Oba druhy mají na povrchu klobouku lesklou zvrásněnou krustu, která se taví v teple zápalky.

Ganoderma pfeifferi

Ganoderma pfeifferi, 14.06.2015, Slovensko, Malé Karpaty. Báze usychajícího Fagus sylvatcia, listnatý, převážně bukový les, nadmořská výška 550 m n. m. Podél báze celkem 7 plodnic o velikosti 2 cm až 37 cm. Na stejné lokalitě druh zaznamenán i v letech 2011 a 2012 na jiném bukovém kmeni, na němž se v dalších letech již patrně neobjevil.

Ganoderma pfeifferi

Ganoderma pfeifferi, 14.06.2015, Slovensko, Malé Karpaty. Řez plodnicí, stejná lokalita jako výše.


Literatura:

  • Kotlaba, F. (1984b): Zeměpisné rozšíření a ekologie chorošů /Polyporales s.l./ v Československu. Academia, Praha: 1 - 194.
  • Ryvarden, L., Melo, I. (2014): Poroid fungi of Europe (with photos by T. Niemelä and drawings by I. Melo and T. Niemelä). Fungiflora, Oslo, Synopsis fungorum 31: 1 - 455
Poslední změna: 03.01.17
© Mykologie | Roman Maňák