Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Gloeophyllum sepiarium (Wulfen) P. Karst

trámovka plotní


zařazení: Gloeophyllaceae - Gloeophyllales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Daedalea sepiaria (Wulfen) Fr., Lenzites sepiaria (Wulfen) Fr., Merulius sepiarius (Wulfen) Schrank

Hojný jednoletý až dvouletý choroš rostoucí na mrtvém dřevě nejrůznějších jehličnanů. Dosti často se s tímto druhem lze setkat na opracovaném dřevě jako jsou dřevěná okna, střešní konstrukce, krovy, lavičky apod. Odsud plyne i český druhový název. Zajímavé je, že tento druh lze velmi často nalézt na exponovaných místech vystavených přímému slunci. Tento poznatek uvádí i Ryvarden (2014) a upřesňuje, že jde o druh vysoce termotolerantní díky čemuž jej lze nalézt právě na exponovaných dřevěných výrobcích. Ryvarden (2014) rovněž poznamenává, že mimo jehličnanů se lze s tímto druhem vzácně setkat i na poměrně širokém spektru listnáčů (Alnus, Betula, Fagus, Populus, Prunus, Quercus, Salix a Sorbus).

Druh vytváří obvykle kloboukaté plodnice s klobouky i přes 10 cm dlouhými, žlutohnědými, později od středu rezavohnědými a ve stáří až téměř černými, často více či méně pásovanými. Jednotlivé klobouky rostou na svislých plochách obvykle střechovitě nad sebou, na plochách vodorovných (např. řezná plocha pařezů) často srůstají dohromady. Výjimečně se lze setkat i se zcela rozlitými plodnicemi na spodní straně opracovaného dřeva (viz. snímky níže).

Gloeophyllum sepiarium

Gloeophyllum sepiarium, 08.02.2017, Kyjovská pahorkatina. Starší plodnice (uprostřed) se dvěma mladými vyrůstající ze škvíry mezi deskami přístřešku. Všechny plodnice (cca 10 kusů) byly rozlité a vyrůstaly na spodní straně přístřešku ve škvírách v místech, kde více či méně pronikala voda přes porušenou izolaci.

Gloeophyllum sepiarium

Gloeophyllum sepiarium, 08.02.2017, Kyjovská pahorkatina. Detail části staré a mladé plodnice ze snímku výše.

Gloeophyllum sepiarium

Gloeophyllum sepiarium, 08.02.2017, Kyjovská pahorkatina. Mladé plodnice; stejné místo jako u snímků výše.


Literatura:

  • Ryvarden, L., Melo, I. (2014): Poroid fungi of Europe (with photos by T. Niemelä and drawings by I. Melo and T. Niemelä). Fungiflora, Oslo, Synopsis fungorum 31: 1 - 455
Poslední změna: 08.02.17
© Mykologie | Roman Maňák