Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Jugulospora rotula (Cooke) N. Lundq.


zařazení: Lasiosphaeriaceae - Sordariales - Sordariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Apiosordaria rotula (Cooke) Arx, Hypocopra rotula (Cooke) Sacc., Rosellinia rotula (Cooke) Cooke, Sordaria ustorum Mouton, Sphaeria rotula Cooke

Velmi drobný pyrenomycet z monotypického rodu. Jeho rozšíření u nás je neznámé, nepovedlo se mi dohledat žádný záznam o jeho výskytu u nás v literatuře ani jinde. V Czech Mycology je sice druh zmíněn a uveden je i jeho popis, jedná se však o nálezy z Argentiny (viz. Gamundí et. Lorenzo 2006). Houba vytváří kulovitá až hruškovitá tmavě šedá až černá peritecia o průměru cca 0,2 - 0,3 mm, jež jsou navíc obvykle zanořena v substrátu a nad substrát vyčnívá jen protažená ostiola.

Ekologie je dosti specifická - houba roste na zemi na spáleništích. Přítomnost drobných uhlíků nebo zčernalých kousků substrátu ještě ztěžuje nalezení tmavě zbarvené houby. Dle mého názoru však půjde o druh vyskytující se na většině ne uplně čerstvých spálenišť. Ze tří spálenišť, kde jsem druh hledal, jsem houbu nalezl na všech, a to v počtu desítek až stovek plodnic, v jednom případě společně s další podobně vyhlížející houbou Cercophora arenicola (leden 2018).

Jugulospora rotula

Jugulospora rotula, 28.12.2017, CHKO Pálava. Pískovna, spáleniště staré cca 10 měsíců. Na větším snímku je houba na více místech, ve dvou bílých ráměčcích uprostřed je vždy několik poměrně dobře viditelných plodnic. Na výřezu vpravo nahoře jsou dvě peritecia (na velkém snímku se nacházejí vlevo dole). V několika zdrojích se uvádí přítomnost společně s druhy rodu Anthracobia (spálenitka). Na spáleništi v tuto dobu sice žádná spálenitka nalezena nebyla, ale vyskytla se zde už dříve, v červenci 2017. Vzhledem k hojnosti spálenitek a předpokládané hojnosti druhu Jugulospora rotula však dle mého názoru nejde mezi těmito houbami o žádnou spojitost, pouze o stejné ekologické nároky.

Jugulospora rotula

Jugulospora rotula, 28.12.2017, CHKO Pálava. Část hymenia s vřecky s nezralými výtrusy. Zvětšení 400x, voda.

Jugulospora rotula

Jugulospora rotula, 28.12.2017, CHKO Pálava. Samovolně vystřílené výtrusy s hyalinním přívěškem. Zvětšení 1000x (imerze), voda.


Literatura:

  • Gamundí, I.J., Lorenzo, L.E. (2001): Ascomycetes from burnt places in the NW Patagonia, Argentina. Czech Mycology 52(4): 267-275.

Druhy ze stejné čeledi (Lasiosphaeriaceae)

Poslední změna: 01.01.18
© Mykologie | Roman Maňák