Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Melanomma pulvis-pyrius (Pers.) Fuckel

černěnka pospolitá


zařazení: Melanommataceae - Pleosporales - Pleosporomycetidae - Dothideomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Sphaeria pulvis Pers., Sphaeria pulvis-pyrius Pers., Sphaeropsis conglobata (Fr.) Sacc., Cucurbitaria conglobata (Fr.) Ces. & De Not.

Drobná, ale díky vytváření početných skupinek poměrně nápadná houba, i když bez mikroskopu určitelná jen nespolehlivě. Vytváří malá černá zhruba kulovitá povrchová peritecia o průměru 0,2 - 0,5 mm se zhrubnutým povrchem a krátkou papilátní ostiolou. Roste hojně saprofytně na dřevě nejrůznějších listnáčů, nejčastěji na buku. Makroskopická záměna je možná za mnohé další druhy, ať už přímo z rodu Melanomma (především Melanomma fuscidulum), tak z jiných rodů, například hojně se u nás vyskytujícími a co se týká druhů bohatě zastoupenými druhy rodu Leptosphaeria.

Důležitým determinačním znakem jsou výtrusy. Ty jsou zpočátku hyalinní, později pak světle hnědé, přičemž ze začátku mají pouze jednu přepážku dělící výtrus přibližně v polovině, později se v každé z částí vytvoří ještě jedna přepážka, čímž se výtrus stává triseptátním. V místě septa je výtrus obvykle zaškrcen. Chesters (1938) poznamenává, že Saccardo uvádí kolekci z Ulmus, kde nalezl čtyř a pětiseptátní výtrusy a vzácně dokonce s jednou či dvěmi transversálními přepážkami. Chesters dodává, že při jeho mikroskopii mnoha kolekcí na Ulmus žádný takový rys neviděl.

Melanomma pulvis-pyrius

Melanomma pulvis-pyrius, 07.01.2018, CHKO Bílé Karpaty. Řezná plocha pařezu Fagus sylvatica.

Melanomma pulvis-pyrius

Melanomma pulvis-pyrius, 28.11.2017, Kyjovská pahorkatina. Peritecia na mrtvém kmínku Vitis vinifera ve starém neobdělávaném vinohradu.

Melanomma pulvis-pyrius

Melanomma pulvis-pyrius, 28.11.2017, Kyjovská pahorkatina. Detail peritécií ze sanímku výše.

Melanomma pulvis-pyrius

Melanomma pulvis-pyrius, 28.11.2017, Kyjovská pahorkatina. Mikroskopické snímky z exikátu ze snímků výše. Uprostřed vřecko s téměř zralými výtrusy a další vřecka s výtrusy nedozrálými. Vpravo nahoře samovolně vystřelené výtrusy, vlevo dole báze několika vřecek. Všechny snímky ve stejném měřítku, zv. 1000x (imerze), voda.


Literatura:

  • Chesters, C.G.C. (1938): Studies on British pyrenomycetes: II. A comparative study of Melanomma pulvispyrius (Pers.) Fuckel, Melanomma fuscidulum Sacc. and Thyridaria rubro-notata (B.&br.) Sacc. Transactions of the British Mycological Society 22 (1-2), 116 - 150.
Poslední změna: 11.01.18
© Mykologie | Roman Maňák