Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Melogramma campylosporum Fr.

protrhlík habrový


zařazení: Melogrammataceae - Xylariales - Xylariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Variolaria melogramma Bull., Peripherostoma melogramma (Bull.) Gray, Hypoxylon melogrammum (Bull.) J. Kickx f., Melogramma melogramma (Bull.) House

Zástupce velmi malé čeledi Melogramataceae zahrnující celosvětově pouze jeden rod se třemi druhy (Kirk 2013). Vytváří až 0,4 cm velká kruhová až eliptická stromata, která se někdy slévají dohromady, a obsahují až 30(40) peritecií. Šedohnědý až černý povrch stromat je tečkovaný černými ostiolami. Výtrusy jsou dosti velké, alantoidní, se třemi septy, přičemž střední dvě buňky jsou poněkud tmavší než krajní, které jsou téměř hyalinní a mají zužující se až zašpičatělé konce. Roste saprofyticky na mrtvém dřevě Carpinus betulus, přičemž stromata prorážejí kůru a obvykle z ní kolem sebe vytvářejí částečný nebo úplný val.

Příbuzný druh Melogramma spiniferum rostoucí na buku je u nás hojný, v bučinách místy až velmi hojný, avšak o rozšíření Melogramma campylosporum u nás se mi nepovedlo dohledat jakoukoliv informaci. Z mých několika nálezů soudím, že minimálně na jižní Moravě půjde o druh roztroušeně se vyskytující a spíš přehlížený (květen 2017). Jedinou dohledanou zmínkou v české literatuře je záznam v číselníku taxonů, kde je však uvedena bez českého jména. Vzhledem k českému názvu rodu "protrhlík" (Melogramma spiniferum = protrhlík trnatý) a ekologii růstu se mi jeví jako vhodný český název protrhlík křivovýtrusý. Překlad latinského druhového jména ("křivovýtrusý") by mohl svádět k záměně s M. spiniferum, který má rovněž mírně alantoidní výtrusy, i když podstatně méně zakřivené než M. campylosporum.

Melogramma campylosporum

Melogramma campylosporum, 14.05.2017, Bílé Karpaty. Karpatská dubohařina; silnější padlá větev Carpinus betulus porostlá ze všech stran tisíci stromat.

Melogramma campylosporum

Melogramma campylosporum, 14.05.2017, Bílé Karpaty. Detail stromat z nálezu výše.

Melogramma campylosporum

Melogramma campylosporum, 14.05.2017, Bílé Karpaty. Vzhled vřecek v různém stadiu vývoje z nálezu výše.


Literatura:

  • Kirk, P.M., Cannon, P.F. et al. (2013): Dictionary of fungi, 10th edition. CABI Europe - UK: 771 p.
Poslední změna: 16.05.17
© Mykologie | Roman Maňák