Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Octospora leucoloma Hedw.

zemnička bělolemá

zařazení: Pyronemataceae - Pezizales - Pezizomycetidae - Pezizomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Peziza leucoloma (Hedw.) Pers., Humaria leucoloma (Hedw.) Sacc., Leucoscypha ricciicola (Hedw.) Svrček

Jeden z našich nejhojnějších druhů zemniček. Vytváří až 2 mm velká oranžová až oranžovočervená apotecia s bělavým dentátním okrajem. Roste na zemi v těsné blízkosti polštářků prutníku stříbřitého (Bryum argenetum) nebo častěji přímo z nich. Hostitel, B. argenteum, je velmi hojný mech, který obsazuje nejrůznější biotopy, včetně například spárů mezi dlažbou, zdí, což je nesporně jeden z důvodů hojného výskytu zemničky bělolemé.

Poměrně častá je varianta O. leculoma var. tetraspora, která, jak název napovídá, má 4 výtrusy ve vřeccích. Ovšem počet výtrusů ve vřecku může být vzácněji i větší nebo menší.

Octospora leucoloma

Octospora leucolomavar. tetraspora, 28.10.2019, Věteřovská vrchovina. Plevelem zarostený pás kolem oplocení ovocného sadu s ostrůvky mechů Bryum argenteum.

Octospora leucoloma

Octospora leucolomavar. tetraspora, 28.10.2019, Věteřovská vrchovina. Parafýzy s mrkvově oranžově zbarvenými kapičkami způsobujícími zbarvení plodnic. Zvětšení 1000×, voda, délka úsečky 10 µm.

Octospora leucoloma

Octospora leucolomavar. tetraspora, 29.10.2017, Věteřovská vrchovina. Bezplevelné příkmenné pásy v intenzivních ovocných sadech bohatě porostené prutníkem stříbřitým. Houba zde roste již mnoho let v počtech tisíců i desetitisíců plodnic.

Octospora leucoloma

Octospora leucolomavar. tetraspora, 29.10.2017, Věteřovská vrchovina.

Druhy ze stejné čeledi (Pyronemataceae)

Poslední změna: 18.01.20
© Mykologie | Roman Maňák