Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Periconia cookei E.W. Mason & M.B. Ellis


zařazení: incertae sedis (Pleosporales) - - - - -

Hojný hyfomycet připomínající tvarem špendlík o délce až 1 mm (dle mých měření nejčastěji kolem 0,5 - 0,6 mm). Vzhledově dosti připomíná jiného zástupce rodu, rovněž hojný druh Periconia byssoides. P. cookei však na konidioforech chybí septum s apikální celou a apex bývá naběhnutý. Kolonie jsou šedé až černé, vlasaté. Druh roste saprofyticky na odumřelých stoncích rostlin, obvykle na zčernalých místech.

Zařazení rodu Periconia není dosud zcela jasné. Seifert et al. (2011) uvádějí, že jde o anamorfy od askomycetů z čeledi Lophiostomataceae a/nebo Halosphaeriaceae. Rovněž udávají, že rod je celosvětově rozšířen s cca 40-ti druhy.

Periconia cookei

Periconia cookei, 18.12.2017, Věteřovská vrchovina. Vznikající kolonie na odumřelém stonku rostliny z čeledi Apiaceae. Jednotlivé konidiofory na snímcích mají výšku maximálně 0,4 mm.

Periconia cookei

Periconia cookei, 18.12.2017, Věteřovská vrchovina. Konidie nasnímané při různé cloně; ostřeno na ornamentiku. Zvětšení 1000× (imerze), voda.

Periconia cookei

Periconia cookei, 18.12.2017, Věteřovská vrchovina. Konidiofory a konidie s částí substrátu. Moriformní konidie na snímku patří patrně druhu Alternaria alternata. Vlevo zvětšenina naběhnutého apexu konidioforu s konidiogenními celami a konidiemi. Zv. 400×, voda, délka úsečky 50 µm.


Literatura:

  • Seifert, K., Morgan-Jones, G., Gams, W., Kendrick, B. (2011): The Genera of Hyphomycetes. CBS Biodiversity Series 9: 997p.
Poslední změna: 22.12.17
© Mykologie | Roman Maňák