Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Bolbitius coprophilus (Peck) Hongo

slzečník hnojní

zařazení: Bolbitiaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Pluteolus coprophilus Peck

Druh poměrně nápadný růstem ve skupinkách a lehce rýhovaným růžovým kloboukem, který roste po celý rok na hnoji a snad i na tlející slámě. Je podstatně vzácnější než hojný a známější Bolbitius vitellinus. Díky hladkému, mazlavému, růžovému klobouku a ekologii je obvykle snadno určitelný. Problematičtější může být určení u starších plodnic, kde klobouk vybledá, rzomáčené starší plodnice jej pak mohou mít šedookrový až šedavý. Záměna hrozí zejména s dalším slzečníkem Bolbitius demangei, který se však liší žluto až červenohnědými lupeny, zatímco B. coprophilus má lupeny s růžovým nádechem. Oba druhy bývají někdy synonymizovány.

Bolbitius coprophilus

Bolbitius coprophilus, 17.12.2017, Dolnomoravský úval. Uleželá hromada hnoje (převážně nebo výhradně koňský) se slámou na okraji lesa. I přes mrazivé počasí byly plodnice díky vyšší teplotě hromady hnoje ve výborném stavu společně s několika druhy Coprinus s.l.

Bolbitius coprophilus

Bolbitius coprophilus, 17.12.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše.

Bolbitius coprophilus

Bolbitius coprophilus, 17.12.2017, Dolnomoravský úval. Výtrusy samovolně vypadané na třeň. Zvětšení 1000× (imerze), voda, délka úsečky 20 µm.

Poslední změna: 20.12.17
© Mykologie | Roman Maňák