Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Delitschia winteri Plowr. ex G. Winter

-


zařazení: Delitschiaceae - Pleosporales - Pleosporomycetidae - Dothideomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Phorcys winteri (Plowr. ex G. Winter) Höhn.

Středně velký zástupce koprofilních lokuloaskomycetů s pseudothecii o průměru do 0,5 mm a výšce až téměř 1 mm (včetně ostioly). Druh je určitelný pouze mikroskopicky a vyznačuje se poměrně velkými tmavě hnědými výtrusy s velkou gelovou obálkou. Výtrusy jsou rozděleny výrazným septem až zaškrcením na dvě zhruba stejně velké buňky (podobné mikroznaky jsou však charakteristické i pro jiné zástupce rodu Delitschia). Roste na trusu býložravců.

Houba je pojmenována po významném německém mykologovi Heinrichovi Georgovi Winterovi (1848 - 1887), který byl téměř 10 let editorem mykologického časopisu Hedwigia.

Delitschia winteri

Delitschia winteri, 07.09.2017, Znojemská pahorkatina. Trus zajíce na suché stepní lokalitě. Drobné tamvě hnědé až černé protažené útvary kolem pseudothecia vlevo jsou výtrusy houby (pocházející však patrně z okolních pseudothecií).

Delitschia winteri

Delitschia winteri, 07.09.2017, Znojemská pahorkatina. Výtrusy z pseudothecií ze snímku výše. Na upraveném mikrosnímku je slabě viditelná gelová obálka obklopující výtrusy. Zv 400x, voda.

Poslední změna: 15.09.17
© Mykologie | Roman Maňák