Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Geastrum campestre Morgan

hvězdovka drsná


zařazení: Geastraceae - Geastrales - Phallomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota

Vzácnější hvězdovka zařazená do kategorie ohrožených druhů (EN) Červeného seznamu makromycetů (Beran 2006). Setkat se s ní lze nejčastěji na vyhřátých suchých stepních místech, ale vzácněji také ve světlejších teplých lesích.

Na základě analýzy molekulárních dat (viz. Jeppson et al. 2013) náleží do skupiny společně s Geastrum berkeleyi, Geastrum psedostriatum, Geastrum kotlabae a Geastrum pouzarii a s posledními dvěmi jmenovanými, pojmenovanými po významných českých mykolozích, vytváří samostatnou větev, kde všichni tři zástupci mají silně rýhovaný peristom a bradavčitý povrch endoperidia. Od G. pouzarii se G. campestre liší zejména o něco většími výtrusy a nerozpraskanou spodní stranou cípů díky perzistentní myceliální vrstvě. G. kotlabae pak má zcela přisedlou plodnou část.

Geastrum campestre

Geastrum campestre, 01.11.2017, Znojemská pahorkatina. Stepní lokalita s úzkolistými suchými trávníky.

Geastrum campestre

Geastrum campestre, 01.11.2017, Znojemská pahorkatina. Stepní lokalita s úzkolistými suchými trávníky. Celkem nalezena desítka plodnic v okruhu necelého metru.

Geastrum campestre

Geastrum campestre, 01.11.2017, Znojemská pahorkatina. Detail výrazně rýhovaného peristomu.

Geastrum campestre

Geastrum campestre, 01.11.2017, Znojemská pahorkatina. Inkrustované hyfy kapilicia. Zvětšení 1000× (imerze), bavlníková modř, délka úsečky 10 µm.


Literatura:

  • Beran, M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 1-282.
  • Jeppson, M., Nilsson, R.H., Larsson, E. (2013): European earthstars in Geastraceae (Geastrales, Phallomycetidae) - a systematic approach using morphology and molecular sequence data. Systematics and Biodiversity 11(4): 437-465.

Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Geastraceae)

Poslední změna: 02.01.18
© Mykologie | Roman Maňák